Koleżanki i Koledzy, Drodzy Przyjaciele,

od kilku tygodni żyjemy w zmienionej rzeczywistości. Wymaga ona od nas wyrozumiałości, odwagi, rozsądnego działania a przede wszystkim cierpliwości.

W naszej praktyce ortopedycznej musimy bezwzględnie stosować się do zaleceń ministra zdrowia, służb sanitarnych oraz być przykładem dla innych. Zarządzenia i dyrektywy nie obejmują wszystkiego. Musimy działać rozważnie, opierając się na własnym doświadczeniu i wiedzy. Pamiętajmy, że dobrem nadrzędnym jest chory. Chory rozumiany szeroko, również jako potencjalna osoba, którą możemy zarazić przez nasze nierozważne działanie. Rozważmy więc, na ile musimy wiedzieć w poradni, czy hospitalizować naszego pacjenta. Co jest większym ryzykiem: odroczenie operacji czy narażenie pacjenta na kontakt z wirusem podczas drogi do szpitala, podczas pobytu w izbie przyjęć, w oddziale oraz przez osłabienie jego odporności zabiegiem operacyjnym. Żadne wytyczne nam tego precyzyjnie nie określą. Musimy decydować sami.

Jeśli w jakimkolwiek momencie jako Zarząd Towarzystwa lub nadzór specjalistyczny ze szczególnie Konsultant Krajowy możemy wam pomóc, służyć radą a tym samym brać odpowiedzialność, zrobimy to bardzo chętnie. Szczególnie, właśnie po to jesteśmy.

Nie odbyły się ważne wydarzenia ortopedyczne i traumatologiczne. Odwołany został „szczyt ortopedyczny”, spotkania naukowe i rocznicowe. Mamy więc więcej czasu. Skorzystajmy z tego by odkryć wiele dobra, które nasz otacza, począwszy od spraw bardzo osobistych, naszych bliskich oraz przyjaciół. Pomyślmy również o możliwości pracy naukowej, skorzystania z licznych wykładów internetowych, dyskusji, webinarów. Spróbujmy skorzystać z kursów, filmów edukacyjnych. Prowadzimy przez cały czas zaplanowany program specjalizacji, zmieniając jego formę na wyłącznie e-learningową. Dla wszystkich jest to nowe wyzwanie, ale mamy przekonanie, że ta forma edukacji stanie się popularna i wartościowa, ale przede wszystkim maksymalnie poprawi dostępność do obowiązkowych szkoleń.

Pamiętajmy również, ze istnieje jeszcze inny świat, świat poza ortopedią. Weźmy ciekawą książkę, obejrzyjmy film. Najlepiej komedię, porozmawiajmy choćby przez telefon. Zachowajmy dobry nastrój. Nadrobimy wszystko, jesteśmy tego pewni, damy radę.

Szczególna troska dotyczy osób w trakcie specjalizacji. Szczególnie tych, którzy nie mieli możliwości zdawania egzaminu. Pamiętamy i jesteśmy z Wami. Na pewno taka możliwość będzie maksymalnie szybko i jesteśmy pewni, że zdacie celująco.

Bądźmy razem, wszystkiego dobrego.

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak

Konsultant Krajowy

Prof. dr hab. n. med. Leszek Romanowski

Prezes PTOiTr